Mātes dienas vēsture

Mātes diena, kuru mēs
svinam maija otrajā svētdienā, dāvājot savām māmiņām un vecmāmiņām ziedus un īpašu uzmanību, pirmo reizi publiski tika atzīmēta 1908. gada 10. maijā Graftonas metodistu draudzē, Rietumu Virdžīnijā, Amerikas Savienotajās Valstīs.

Savukārt priekšlikums atzīmēt Mātes dienu Savienotajās Valstīs pirmo reizi izskanēja 1870. gadā, kad valsts dziedināja brūces pēc postošā pilsoņu kara, un mātes sāpēs apraudāja bojāgājušos dēlus. Sieviešu kustības aktīviste Julia Ward Hove savā aicinājumā iedibināt starptautisko mātes dienu, iestājoties par mieru un atbruņošanos, rakstīja:
No izpostītās zemes dziļumiem mūsu balss paceļas, saucot:
"Atbruņojoties, atbruņojoties!"

Slepkavības zobens nav taisnīguma līdzsvarotājs,

Asinis nenomazgā negodu un nepārtrauc vardarbību…”

Oficiālu Mātes dienas atzīšanu Jūlijai Ward Hove panākt neizdevās, tomēr daudzviet Savienotajās Valstīs šī diena neoficiāli tika atzīmēta, tostarp arī Bostonā - vairāk nekā 10 gadus. Arī Annas Reeves Jarvis vadītā sieviešu grupa Rietumu Virdžīnijā iesāka atzīmēt Māšu sadraudzības dienu ar mērķi apvienot ģimenes un kaimiņus, kurus sašķēla piederība Savienībai (Union) vai Konfederācijai (Confederation) Pilsoņu kara laikā.

Pēc Annas Reeves Jarvis nāves viņas meita Anna M. Jarvis uzsāka kampaņu, lai panāktu Mātes dienas oficiālu atzīšanu. 1908. gadā Anna vērsās ar petīciju pie baznīcas superintendanta, kur viņas māte 20 gadus kalpoja kā svētdienas skolas skolotāja. Viņas lūgums tika uzklausīts, un 1908. gada 10. maijā Graftonas metodistu baznīcā notika pirmā oficiālā Mātes dienas atzīmēšana, kas pulcināja 407 cilvēkus. Anna Jarvis svinībām sagādāja baltas neļķes – viņas mātes mīļākos ziedus -, lai tās tiktu pasniegtas visām klātesošām mātēm.

1912. gadā Rietumu Virdžīnija kļuva par pirmo ASV štatu, kur Mātes dienu oficiāli atzina, savukārt 1914. gadā ASV prezidents Vudro Vilsons parakstīja nacionālo likumdošanas aktu, deklarējot otro maija svētdienu kā Mātes dienu.

Skaisto tradīciju godināt savas māmiņas otrajā maija svētdienā drīz vien pārņēma arī citas valstis, šobrīd to skaits jau tuvojas 100. Arī Latvijā Mātes diena kopš 1992. gada ir ar valsts likumu atzīta svinamā diena.

Tezē lūgšanas
atsāksies septembrī
Lasi vairāk.
Fotoalbums